Program og tider og resultater

Program og resultater 2022

                                                                     opdateret madag 6/6 kl. 17-40

Resultater ligger i bunden 🤩

Tusind tak for i dag og søndag alle sammen - Vi er så mega glade for at der var så stor tilslutning og alle var så positive og glade. 

Tak til alle de som gav en hånd med fra stedet og ikke mindst Nia Ostermann for at være her til at dømme og træne jer alle. 

På gensyn til næste år - og fortæl gerne at det er værd at kører til Lolland 

smil fra Heidi, Stald Thuja

 

St. Hestedag Cup program og rytter info

Stald Thuja og Nykøbing Falster Rideklub byder igen i år velkommen til en afdeling af St. Hestedag Cup. Vi håber, at I alle nyder dagene på stedet og får noget godt med hjem i bagagen. Jeg og mit lille crew har gjort os umage for at I alle kan få en dejlig tur på banen og med gode spring. Håber at I vil nyde dagen, det ville glæde os meget 😉

Adresse : møllevej 38, 4960 Holeby 

Nordfra : tag afkørsel 48 Maribo 

I år har vi en dejlig tilslutning af ryttere, det er vi MEGET glade for. Det gør det lidt sjovere at gå at bygge bane og forberede. Tak, håber I alle vil nyde arrangementet.

ThujaCafen:

Der vil i år kunne købes vand, sodavand, kaffe og kage, toast, frugt og lidt sødt. Min søde datter Lærke står for denne tjans og hygger sig med det ;)

Vi tager imod kontanter og mobilepay til på 22361111

Parkering: 

Vi håber på forståelse for anvisninger for parkering inde i gården og det området ved halmladen, således at alle kan være her. Se venligst skilte og følg p vagter, så alle  kan være her. 

Trailer parkering inde i gården og ved halmlade inde til højre. 

Alle biler parkere på græssetstykket ved vejen modsat vores adresse.

Fotograf: 

ND Foto kommer mandag og tager billeder af jer. Efterfølgende kan I finde billeder på hans Facebook side ;) fantatisk :)

HJÆLP os! Værd søde at samle jeres klatter på ridebanen, på gårdspladsen og ved jeres trailereter efter jer  - mange tak 😎

Opvarmning: på Soiltex og på græs ude ved banen. 

Publikum er meget velkomne begge dage - Tænker at vi nok skal overholde forsamlingsantallet alligevel. Dog er det ikke tilladt at have HUNDE (kun vores egen) med på stedet.

HUSK SIKKERHEDSVEST OG GERNE MORDAX

Tjek jeres start tider lørdag og søndag igen, såfremt der er opdateringer.

Til cuppen mandag har vi en lille sponsorgave fra KF Entreprise ApS og Stald Thuja som synes at dagens bedste stilkarakter belønnes med kr. 300 i kontanter og 2. pladsen med 200 kr. 

Denne overrækkes til vinderen (kun ved fysisk fremmøde) umiddelbart efter cuppens resultater er færdige.

Starttider mandag: 

Startliste  - St. Hestedag Cup 2022

Pony – 60 cm

Nr. 1  kl. 11.45  Siff A. Sølvtofte/ Lars                                                           VASK

Nr. 2  kl. 11.50  Freja C. Larsen/ Genie                                                         HKR

Nr. 3  kl. 11.55  Ester Marie Andresen/ Doheydrum Lady                                 ALS

Nr. 4  kl. 12.00  Anton Plough Rogren/ Sky Jumper                                         LFHR

Nr. 5  kl. 12.05  Tea Lundquist                                                                       ufk

Nr. 6  kl. 12.10  Ellen F. Fohlmann/ Timon                                                     HKR 

Nr. 7  kl. 12.15  Ida-Marie H. Rosenkilde/ Klipklap HHCJ                                VOSK

Nr. 8 kl. 12.20  Freja C. Larsen/ Katrinedals Baldiamo                                   ?

Hest – 80 cm

Nr. 9  kl. 12.25  Isabella Sjøquist/ Danglo’s TopCard                                      NVR

Nr.10 kl. 12.30  Erik Sørensen/ Hyacint                                                         LFHR 

Nr. 11 kl.12.35  Sara K. Langerup/ Abildgaards Succes                                   LFHR    

Nr. 12 kl. 12.40 Freja Borring/ Neergaard’s Taco                                           LFHR

Nr. 13 kl. 12.45  Stine Pedersen/ Itzo                                                             MAS

Nr. 14 kl. 12.50  Diana H. Johansen/ Tara Tybjerglille                                     BRN

Nr. 15 kl. 12.55  Nicole C. Christiansen/ JBS Marillio ox                                  SAR

Nr. 16 kl. 13.00  Camille S. Sørensen/ Tarok Bjerget                                      VASK

Nr. 17 kl. 13.05  Katrine R. Kofod/ SmallWell’s Sandy Sapphire                       CEP

Nr. 18 kl. 13.10  Maria Textor/ Møllehøjens Vitaro Nyholm                              VIL

Nr. 19 kl.13.15  Isabella Sjøquist /Fecske                                                      NVR

Nr. 20 kl. 13.20 Lone P. Jensen/ My Imagination                                            MAS

 

Banegennemgang til fods kl. 10.45 - 60 + 80 cm (Heidi)

Og kl. 11.15 for 80 cm – hvis ønskes til hest, mødested ridehuset

 

Husk sponsorpræmie uddeling

efter sidste rytter

 

Træningstider  -  Søndag:

Opvarmning:

I bedes være skridtet og let trav og galop opvarmet til jeres tid – HUSK sikkerhedsvest

Der kan opvarmes på springbanen fra Kl. 15.00 –

Husk venligst at samle møg på banen, på gårdspladsen, P område og ved jeres trailer 😉tak

        Træning udenfor cup:

        Kl. 15.30   Thomas Kofoged-Dam (alene)

                          Freja pony (alene)

                          Freja pony II (alene)

                          Heidi Friis (med Nia)

        Træning cup:    

1.      hold - kl. 16.30 -17.15 – 60 cm

Louise S. Christensen/Twist

Tea S. Lundquist/ Boas

Ninna Heilmann/ Spectra

 2.      hold - kl. 17.15 -18.00 – 80 cm

Freja Borring/Tarco

Nicole Catre Christiansen/ JBS Marillio OX

Maria Textor/ Møllehøjsens Vitaro Nyholm

3.       hold – kl. 18.00 –

mulighed for oprettelse


Træningstider  - Mandag

 4.       hold - kl. 7.45 - 8.15  - 80/ 90 cm(ud.cup)

Isabella Sjøquist/ Danglo’s TopCard

 5.       hold – kl. 8.15 – 9.15 – 60 cm 

Ellen F. Fohlman/ Timon

Anton Ploug Rogren/ Sky Jumper

Siff A. Sølvtofte/ Lars

Ester Marie Andersen/ Boheydrum Lady

 

 6.      hold – kl. 9.15- 10.15 - 80 cm

Erik Aagaard Sørensen/ Hyacint

Sara K. Langerup/ Abildgaards Succes

Diana H. Johansen/Tara Tybjerglille

Katrine R. Kofod/ Small Well’s Sandy Sapphiri

7.        hold – kl. 10.15 -11.15 - 80 cm

Camille S. Sørensen/ Tarok Bjerget

Isabella Sjøquist/ Fecsk

Stine Pedersen/Itzo

Lone P. Jensen/ My Imagination

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultater

 

Pony - 60 cm  Navn:                                      pony/hest                klub      Resultat

Nr. 1  kl. 11.45  Siff A. Sølvtofte/ Lars                                            VASK        9,33     1. pl. 

Nr. 2  kl. 11.50  Freja C. Larsen/ Genie                                          HKR          7,83

Nr. 3  kl. 11.55  Ester Marie Andresen/ Doheydrum Lady                  ALS           7,83

Nr. 4  kl. 12.00  Anton Plough Rogren/ Sky Jumper                          LFHR         7,16

Nr. 5  kl. 12.05  Tea Lundquist                                                         ufk           7,00

Nr. 6  kl. 12.10  Ellen F. Fohlmann/ Timon                                       HKR           dis.

Nr. 7  kl. 12.15  Ida-Marie H. Rosenkilde/ Klipklap HHCJ                  VOSK         dis.

Nr. 8 kl. 12.20  Freja C. Larsen/ Katrinedals Baldiamo                     HKR           7,83

 

Hest - 80 cm  Navn:                                      pony/hest                klub       Resultat

Nr. 9  kl. 12.25  Isabella Sjøquist/ Danglo’s TopCard                        NVR           8,5      2. pl.

Nr.10 kl. 12.30  Erik Sørensen/ Hyacint                                           LFHR         8,0

Nr. 11 kl.12.35  Sara K. Langerup/ Abildgaards Succes                     LFHR          7,5

Nr. 12 kl. 12.40 Freja Borring/ Neergaard’s Taco                             LFHR          7,33

Nr. 13 kl. 12.45  Stine Pedersen/ Itzo                                              MAS           7,83

Nr. 14 kl. 12.50  Diana H. Johansen/ Tara Tybjerglille                      BRN           8,00

Nr. 15 kl. 12.55  Nicole C. Christiansen/ JBS Marillio ox                   SAR            7,00

Nr. 16 kl. 13.00  Camille S. Sørensen/ Tarok Bjerget                        VASK           8,00

Nr. 17 kl. 13.05  Katrine R. Kofod/ SmallWell’s Sandy Sapphire        CEP             7,33

Nr. 18 kl. 13.10  Maria Textor/ Møllehøjens Vitaro Nyholm               VIL              dis.

Nr. 19 kl.13.15  Isabella Sjøquist /Fecske                                        NVR             5,83

Nr. 20 kl. 13.20 Lone P. Jensen/ My Imagination                              MAS             dis.

        

 

 

 

 

 _______________________________________________________________________________